Iniekcja to obecnie najbardziej popularna metoda osuszania zawilgoconych murów. Zapewnia skuteczność i nie powoduje ingerencji w konstrukcję budynku.
Czym jest iniekcja?
Zamakanie murów spowodowane jest przenikaniem wody gruntowej przez kapilary. W efekcie prowadzi to do niszczenia ścian, rozwoju pleśni i grzybów, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Zadaniem iniekcji jest zamknięcie kapilarów i przerwanie procesu podciągania wody. Iniekcja jest stosunkowo prostym sposobem na wykonanie izolacji poziomej lub odtworzenie elementów izolacji uszkodzonej.
Jak prawidłowo wykonać iniekcję?
Przed iniekcją ściany należy odpowiednio przygotować. Najpierw należy oczyścić ściany do wysokości ok. 80 cm powyżej linii zamakania. Trzeba usunąć odpadający tynk, starą farbę.
Kolejną czynnością jest wywiercenie otworów iniekcyjnych. Wykonuje się je za pomocą wiertarek udarowych z odpowiednio długimi wiertłami. Głębokość otworów powinna sięgać ¾ grubości muru. Należy wywiercić je na jednym poziomie w odległości co 10-13 cm. Kąt nachylenia powinien wynosić 30-450. W przypadku bardzo dużego zawilgocenia zalecane jest wykonanie drugiego rzędu otworów, tak by się mijały.
Po wyczyszczeniu otworów (najlepiej wodą pod ciśnieniem) montuje się w nich specjalne lejki, przez które wprowadzany jest płyn do iniekcji. Jego poziom powinien być uzupełniany przez kolejne 48 godzin w miarę jego wchłaniania przez mur. Ostatnim etapem jest zamknięcie otworów masą uszczelniającą.